Katalog opakowań FEFCO

 

Opakowania zostały podzielone i opisane w międzynarodowym katalogu opakowań FEFCO - stworzonym przez organizację FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej).

Utworzony przez FEFCO katalog podstawowych wzorów opakowań kartonowych ma na celu zastąpić skomplikowane opisy konstrukcji opakowań z tektury (falistej i litej) prostymi symbolami powszechnie rozumianymi na całym świecie, niezależnie od różnic językowych.

Pudła klapowe. Pudełka jednoelementowe z klejonym lub szytym brzegiem.
Posiadają klapy na górze i na dole. Do wysyłki przygotowane na płasko, zamyka się je przy użyciu klap. 

Pudełka wsuwane składają się z przynajmniej dwóch elementów (część wewnętrzna oraz obwoluta), które można wsuwać jedno w drugie.
W tej grupie kartonów znajdują się również obwoluty do innych pudełek.

Pudełka teleskopowe składają się z więcej niż jednego elementu, charakterystyczne jest wieczko lub spód nachodzące na opakowanie teleskopowo.

Pudełka łączone trwale składają się z dwóch odrębnych elementów końcowych oraz korpusu. Przed użyciem konieczne jest ich zszycie albo sklejenie. 

Pudła składane i tace składają się zwykle z jednego elementu. Dno pudełka jest składane w taki sposób, że tworzy dwie albo więcej ścian bocznych oraz pokrywę. Pudełka tego typu niekiedy zamykane są na zamki, posiadają uchwyty, okienka itp.

Pudełka klejone jednoczęściowe to opakowania zwykle jednoelementowe, dostarczane są złożone i są gotowe do użycia po prostym rozłożeniu.